Emléktábla Mednyánszky Ági tiszteletére
2019. márc. 09.
A Magyar Televízió első bemondónője, a Szabó Család Icuja, aki több mint ötven éven át egyetlen színházhoz volt hűséges. Családja és Belváros-Lipótváros Önkormányzata emléktáblát avatott a Budapesti Operettszínház örökös tagja, Mednyánszky Ági tiszteletére a színművésznő egykori otthona, az Erzsébet tér 5. szám alatt.

Mednyánszky Ági 1927. március 15-én, Bécsben született, nemesi családban. Pályáját táncosként kezdte, testvéreihez hasonlóan már gyerekként fellépett az Állami Operaház előadásaiban. 17 éves volt, amikor szépségére a divatlapok is felfigyeltek, és egy filmstúdió rögtön négy film szerepére is leszerződtette. 1954-ben szerződött a Magyar Rádióhoz. A Szabó család című rádiójáték legendás Icuja lett, amely az országos ismertséget is meghozta számára. Mednyánszky Ági volt az, aki 1955-ben azt mondhatta: Önök a Magyar Televízió kísérleti adását látják. Őt kérték fel ugyanis az első tévébemondói feladat ellátására: az ő arcával, az ő hangján szólalt meg hazánkban először a televízió.

Mindene azonban a színház volt. Színpadi tehetségét Fedák Sári fedezte fel. 1943-tól az Erzsébetvárosi és a Magyar Színházban kezdett prózai szerepeket alakítani. 1945 és 1949 között a Művész Színház, 1950 és 1958 között a Fővárosi Víg Színház színésze volt. Már ebben az időszakban rendszeresen vendégszerepelt a Fővárosi Operettszínházban, amelynek 1958-ban tagja lett és többé nem is vállalt szerepet máshol. A Budapesti Operettszínház 1992-ben örökös tagjává választotta. Az operett irodalom minden nagy szubrett szerepében látható volt, de olyan előadásokban is emlékezetes alakítást nyújtott, mint a Sweet Charity, vagy a Funny Girl.
Mednyánszky Ági 2015. június 7-én hunyt el. Nyolcvanéves koráig színpadon állt, halála előtt pár évvel a közönség még láthatta őt a Menyasszonytánc és a Lili bárónő előadásokban is, amelyeket hosszú éveken át, váltó partner nélkül játszott.
Emléktáblájának avatásán unokaöccse, Mednyánszky Miklós ismertette röviden a legendás színésznő életútját. Tőle tudhatjuk, hogy Mednyánszky Ági hároméves korában már szépségversenyt, és a Világháború kitörése előtt Brüsszelben táncversenyt nyert. Ennek hatására Londonban, a királyi család előtt is fellépett. Később az angol televízióban is gyakran szerepelt testvéreivel. Sztepptánc tudását mindenki irigyelte, és még 74 évesen is felvette a vastalpú cipőt. Unokaöccse elmondta, a színésznőnek soha senkihez egy rossz szava nem volt, szomszédjai, kollégái egytől egyig szeretették. Több mint ötven éven át élt férjével Martiny Lajos zeneszerzővel abban a házban, amelynek falára ma emléktábla került. Állami kitüntetésben sosem részesült, mégis mindenki tudta ki ő. "Emlékeztesse ez a tábla azokat, akik erre járnak, és azokat, akik itt élnek, hogy itt lakott egy nagyszerű ember, egy csodálatos művész" - mondta Mednyánszky Miklós.

Makláry László és Mednyánszky Miklós
Mednyánszky Ági színművésznő, a Budapesti Operettszínház örökös tagja, V. kerületi díszpolgár emléktáblája az Erzsébet tér 5. szám alatt látható. Az emléktábla avatáson részt vett Mednyánszky Ági családja, köztük Balázs Péter színész, a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatója, a Budapesti Operettszínház vezetősége, társulatának tagjai, Hegedűs D. Géza, a MASZK Országos Színészegyesület igazgatója, kollégák, barátok. Beszédet mondott unokaöccse Mednyánszky Miklós.
Mednyánszky Ági barátnője, kollégája Felföldi Anikó levelét, aki színházi elfoglaltsága miatt nem tudott jelen lenni az eseményen Makláry László, a Budapesti Operettszínház karmestere, egykori főzeneigazgatója olvasta fel.
Repertoárunkból ajánljuk
Anne Frank naplója / A képfaragó
A német megszállók elől családjával együtt Amszterdamban bujkáló zsidó kislány, a tizenhárom éves Anne Frank 1942. június 1-jén kezdett el naplót vezetni. Terve az volt, hogy feljegyzései alapján könyvet ír a háborúról, ...
Tovább
A Pendragon-legenda
Szerb Antal fantasztikummal teli, fordulatos regényejócskán megelőzte a korát. Nem véletlen, hogy alapanyagául szolgált több színpadi és egy 1974-ben készült filmes feldolgozásnak, utóbbiban a főbb szerepeket Latinovits Zoltán és ...
Tovább
Veszedelmes viszonyok
Zenedráma két részben Choderlos de Laclos regénye nyomán. Szerelmek és intrikák szövevényes, buja sorozata. Öt film, többszáz színházi előadás született belőle. Zenedrámaként először a Budapesti Operettszínház mutatja be ...
Tovább
Szegény Dzsoni és Árnika
Szegény Dzsoni és Árnika című előadásunk Lázár Ervin meséje nyomán készült, amely egy vándorútra kelő szerelmespár történetét meséli el. Az adaptációt Szirtes Edina Mókus semmivel sem összetéveszthető, szívet melengető ...
Tovább